HaberlerE2 Vizesi Nedir? E2 Vizesi Nasıl alınır?

26 Ekim 2022by yesbservices0

E2 Vizesi Nedir? E2 Vizesi Nasıl alınır?

Bu videomuzda son yıllarda oldukça popülerlik kazanan ve ayrıcalıklı bir vize türü olan Amerika E2 yatırımcı vizesi hakkında merak edilenlere yer vereceğiz. Videomuzun sonunda E2 vizesinin özellikleri konusunda önemli bilgilere sahip olacaksınız. Daha ayrıntılı bilgi için videomuzun sonunda yer alan linklerden bilgi edinebilir, sorularınızla ilgili bize ulaşabilirsiniz.

E2 Vizesi Nedir?

E2 yatırımcı vizesi  Amerika Birleşik Devletleri ile ticaret anlaşması olan ülke vatandaşlarına yöneliktir.  Bu nedenle E2 vizesi ticari anlaşmalı yatırım vizesi olarak da bilinmektedir. Türkiye ve ABD arasında bu tür bir ticaret anlaşması olduğu için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu vizeye başvurabilmektedir.

E2 vizesi Amerika’da bir işletme kurarak, mevcut bir işletmeyi devralarak veya bir işletmeye ortak olarak Amerika’da yatırım yapmak isteyenlere yönelik ayrıcalıklı bir vizedir.  E2 vizesinin en büyük avantajlarından biri hiç şüphesiz Amerika’da geçici oturum ve bununla beraber çalışma izni sağlamasıdır.  E2 vizesinin ayrıcalıklı bir vize türü olmasını sağlayan başka  bir önemli  bir unsur da,  E2 yatırımcı vizesinin sadece vize sahibini değil, vize sahibinin eşini ve 21 yaş altındaki evli olmayan tüm çocuklarını kapsamasıdır.

Bu kapsama göre, E2 vizesi sahibinin eşi ABD’de yasal olarak saat sınırlaması olmadan farklı bir işletmede çalışabilirken,  çocukları ABD’de bulunan tüm devlet okullarında ücretsiz eğitim alabilir. Bu vizeyle ABD’de bulunan kişi  ticaret ve yatırımları devam ettiği sürece ailesiyle ABD’de yaşayabilir, kurduğu işletmeden gelir sağlayabilir  ve yatırım yaptığı işletmede saat sınırlaması olmaksızın çalışabilir. Bu nedenle E2 vizesi ailesiyle Amerika’da yeni bir hayat kurmayı düşünenler için en ideal vize türüdür.

Peki sunduğu avantajlarla ayrıcalıklı bir vize olarak karşımıza çıkan E2 vizesi ne kadar süre geçerlidir?  Ticari yatırım karşılığında ABD’de oturum ve ticaret yapma hakkı sağlayan E2 Vizesi konsolosluklardan yapılan başvurularda 5 yıl olarak verilmektedir.  5 yılın sonunda işletme faaliyetlerinin devam etmesi ve ilgili vize şartlarının sağlanması durumunda  E2 vizesi tekrar  5 yıl olarak uzatılabilmektedir.  Uzatma başvurusu her 5 yıl sonunda yapılabilmekte ve uzatma başvurusunun sayısıyla ilgili ise bir sınır bulunmamaktadır. Böylece E2 vizesi hem vize sahibine hem de ailesine ilgili ticari faaliyetler devam ettiği sürece Amerika’da yasal olarak yaşama ve çalışma imkanı sunmaktadır.

E2 vizesinin başka bir özelliği herhangi bir seyahat sınırlaması barındırmaması veya ikamet zorunluluğu getirmemesidir. E2 vizesi sahibi istediği gibi farklı ülkelere seyahat edebilir veya farklı ülkelerde ikamet edebilir.

Peki pek çok avantaj sağlayan bu ayrıcalıklı vizeyi almak için gerekli yatırım miktarı ne kadar olmalıdır? E2 vizesinin alınabilmesi için gerekli yatırım miktarı konusunda resmi kaynaklara göre belirlenmiş kesin bir alt sınır bulunmamaktadır. Ancak yine de 100 bin dolara yakın veya 100 bin üzerindeki yatırımların vize başvurusunda avantaj sağladığına yönelik yaygın bir görüş kabul görmektedir. Yine de  yatırım miktarının yüksek olması tek başına vize garantisi sunmamaktadır. Doğru iş modeli, yatırım yapılan işin sağladığı istihdam, doğru bir iş planı, karlılık özelliği gibi unsurlar vize değerlendirmesinde dikkate alınmaktadır.

Bu videomuzda son yılların popüler vize türlerinden olan E2 yatırımcı vizesiyle ilgili merak edilenlere yer verdik. Daha ayrıntılı bilgi için videomuzun sonunda yer alan linklerden bilgi edinebilir, sorularınızla ilgili bize ulaşabilirsiniz. YES Business Services olarak Amerika hakkında merak ettiğiniz yararlı içeriklerle karşınızda olmaya devam edeceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Üste Çık
Need Help? Chat with us!
Start a Conversation
Hi! Click one of our members below to chat on WhatsApp
We usually reply in a few minutes